16
Mie, Oct
46 New Articles

Turda
Typography

În perioada 28 iunie – 7 iulie,  la Turda va începe cea de III-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru.festival international de teatru turda 2019

În ediția din acest an s-au înscris peste 100 de companii și instituții de teatru din țară și din străinătate cu peste 100 de propuneri de acte artistice.  Fiind un festival dedicat artelor spectacolului, propunerile noastre din acest an, nu doar că vor fi mai numeroase, ci și mai variate. Vor fi lansări de carte, expoziții, concerte, spectacole de stradă, spectacole de teatru și pentru copii. Evenimentele se vor desfășura în peste 15 locații din Turda.

Anul acesta vor participa la festival  mari nume ale scenei romanești – Dorel Vișan, Emil Boroghină, Marius Bodochi,Tania Popa, Monica Davidescu, Irina Movilă dar și mari teatre din țară –Teatrul Național Marin Sorescu – Craiova, Teatrul Regina Maria Oradea, Teatrul de Nord Satu Mare, Teatrul Dramaturgilor Români, Teatrul Elvira Godeanu Tg-Jiu și multe altele. Din străinătate  compania teatrală Teatro dei Venti (Italia) care se află la cea de a treia ediție în festival. Alte nume ce pot fi menționate dintre cei care vor participa sunt: Fără Zahăr, Straight From the Bottle,  Radu Nechifor & Friends

La festival participă trupe de teatru din Italia, Spania, Argentina,  Mexico și Australia și România.

Organizator al Festivalului Internațional de Teatru Turda este Teatrul Aureliu Manea, cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Turda.

 

PROGRAM,             28iunie – 07 iulie 2019, TURDA

VINERI 28.06.2019

 

14.00 EXPOZITIE FOTO TRIX

#expoziție fotografii

Locaţie: SALINA TURDA

 

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

 

17.00 FIGURANTA (60 min) – cu Tania Popa

#one woman show

Locaţie: Sala Studio

 

18.00 – CLOVNI ȘI MĂȘTI de Cornel Vana (60 min)

#expoziție de pictură și workshop pânză

Locație: pietonală teatru

 

18.00 TO BE OR NOT TO BE COL (60 min)

#comedie muzicală

COMPANIA REACTOR

Locaţie: Sala Studio

 

19.00 IRIZĂRI – expoziție de grup (60 min)

#expoziție de pictură

CASA DE CULTURĂ TURDA, SOCIETATEA CULTURALĂ ,,FILARMONIA" TURDA

Locație: Foaierul teatrului

 

19:00 CONFESIUNEA MEA HIDOASĂ (70 min)

#dramă

COMPANIA MIEZ – SPAȚIU DE IMPRESIE

Locaţie: Sala Tour D’Art

 

20.00 DESPRE ȘOARECI ȘI OAMENI  (150 min) – regia Andrei Mihalache

#dramă

TEATRUL DE NORD SATU MARE

Locaţie: Sala Mare

 

22.30 RUBIE TRIO (60 min)

#concert

Locaţie: Curtea Teatrului

 

 

 

                                                         SÎMBĂTĂ 29.06.2019

10:30 CASCADORII ȘI DRESAJ CU CAI cu Miron Bococi (45 min)

SALINA EQUINES

Locație: pietonală teatru

 

11.00 EXPOZIȚIE DE GRAFICĂ ȘI PICTURĂ de Petru Purcariu (50 min)

#expoziție

Locație: Galeria de Artă Valer Suciu - Turda

 

11:00 IEDUL CU TREI CAPRE (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locație: Curtea interioră a Muzeului de Istorie

 

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

 

17.00 ȘANTAJ – (100 min)

#dramă

TEATRUL DE ARTĂ DEVA

Locație: Sala Studio

 

18.00 TE IUBESC DAR NU PE TINE (70 min )– cu Tania Popa

#comedie

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

 

19.00 PÂNĂ CÂND MOARTEA NE VA DESPĂRȚI – (60 min)

#comedie

COMPANIA THALIA ORADEA

Locație: Cafeneaua PAPION

 

19.30 A CLOWN IN SEARCH OF LAUGHTER - ARGENTINA – (30 min) – cu Tony Fratello

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala teatru

 

20.00 RINOCERII (100 min)

#comedie –teatru absurd

TEATRUL MATEI VISNIEC SUCEAVA

Locaţie: Sala Mare

 

21.00 ORIGINI (50 min) – coordonator exerciții scenice Cătălin Grigoraș

#spectacol de stradă

Teatrul Aureliu Manea Turda

Locaţie: Pietonală teatru

 

22.30 FITT PARTY

Locaţie: Curtea Teatrului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                       DUMINICĂ 30.06.2019

 

 

10.00 NEAMERA-  ITALIA – (120min) 

#workshop confecționare măști

Locație: curtea interioară a teatrului

 

12.00 DOGARUL CEL ISTEȚ (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locaţie: Sala Studio

 

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

 

17:00 SAFE ZONE  (50 min) –cu Alexandru Condurat

# one man show 

Locaţie:  Sala Tour D’Art

 

17.00 GLORIOUS VISIONS – NEAMERA –ITALIA (60 min)

#spectacol nonverbal

Locație: Sala Studio

 

17.00 SIMBIOZĂ de Oleg Rusnac (60 min)

#expoziție pictură

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

 

18.00 PISICI  (80 min)

#spectacol concert

TEATRUL MATEI VISNIEC SUCEAVA

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

 

18.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

 

19.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

 

19.00 FLAUTUL FERMECAT (FLAUT LA PUTEREA POEZIEI) (60min) - cu Dorel Vișan

#recital de muzică și poezie

Locaţie: Sala Mare

 

19.00 A CLOWN IN SEARCH OF LAUGHTER - ARGENTINA – (30 min) – cu Tony Fratello

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala

 

19.30 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locație:Pietonala

 

22.30 LIA AND THE BAND (60 min)

#Concert

 Locaţie: Curtea Teatrului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LUNI  01.07.2019

 

 

14.00 PAU PALAUS – PETJADES – SPANIA (20 min)

#comedie

Locație: Salina Turda

 

17.00 TOTUL DESPRE FEMEI (70 min)

#comedie romantică

TEATRUL ARTE DELL ANIMA

Locaţie: Sala Studio

 

18.00 BONSOIR MONSIEUR  cu Marius Bodochi și Irina Movilă (70 min)

#comedie

Locație: Fabrica de Timp Liber

 

19.00 DE LA OVIDIU LA EMINESCU – cu Emil Boroghină (30 min)  

#recital de poezie

TEARUL NAȚIONAL MARIN SORESCU CRAIOVA

Locație: Cafeneaua Papion

 

19.00 BALOONS - KATASTROFA CLOWN – ITALIA-  (30 min)

#spectacol de stradă

Locaţie: pietonala

 

19.30 OTROS AIRES - SPANIA (30min)

#spectacol de stradă

COMPANIA DUO LAOS  

Locație: pietonala

 

20.00 RINOCERII (100min)

#comedie –teatru absurd

Teatrul Municipal Baia Mare

Locaţie: Sala Mare

 

22.30 FLORIN ZĂHAN ȘI BOGDAN CRISTEA (60 min)

#concert

Locaţie: curtea Teatrului

 

 

 

 

 

 

MARŢI  02.07.2019

 

11.00 INSUPORTABILA VECINĂTATE A SUFLETULUI de Radu Iliescu (60 min)

#lansare de carte

Locație: cafeneaua Papion

 

14.00 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#comedie

Locaţie: Salina Turda

 

16.00 TERMEN DE GARANȚIE  (90 min)

#spectacol non verbal

UNIVERSITATEA DE ARTE TÂRGU-MUREȘ

Locaţie: Fabrica de Timp Liber 

 

17.00 REVOLUȚIE ȘI ARTIFICII (80 min) -cu Marius Bodochi și Irina Movilă

#comedie

Locaţie: Sala Studio

 

19.00 PAU PALAUS – PETJADES – SPANIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locație: pietonala teatru

 

19.30 OTROS AIRES - SPANIA (30min)

#spectacol de stradă

COMPANIA DUO LAOS 

Locație: pietonală teatru

 

19.00 MERSUL TRENURILOR  (60 min)

COMPANIA BREASLA ACTORILOR

Locație: Sala Tour D’Art

 

20.00 CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE (90 min)

#comedie

TEATRUL DRAMATURGILOR ROMÂNI

Locatie: Sala Mare

 

22.30 STRAIGHT FROM THE BOTTLE (60 min)

 #concert

 Locaţie: Curtea Teatrului

 

 

 

 

MIERCURI 03.07.2019

 

11:00 PENELUL ȘI DALTA de Aurel Rău ( 60 min) 

#lansare de carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

 

14:00 SUFLETE DIN SARE( 30 min)

#statui vivante

COMPANIA BECOME ȘI TEATRUL AURELIU MANEA 

Locaţie:  Salina Turda

 

16.00  LIVADA DE VIȘINI (90 min)

#dramă

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA-DEPARTAMENTUL DE ARTE 

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

 

19.00 SPOVEDANIA UNEI VIDEOCHATISTE

#one girl show

Teatru de Kartier Bacău

Locație: Sala Tour D’ Art

 

19.00 KATASTROFA SHOW- ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

Locaţie: pietonală

 

20.00 ATENȚIE ATERIZĂM!

#comedie

Ateneul Național Iași

Locaţie: Sala Studio

 

21.30 RADU NECHIFOR & FRIENDS

#concert

Locaţie: pietonală teatru

 

22.30 FĂRĂ ZAHĂR

#concert

Locaţie: curtea Teatrului

 

 

 

 

 

JOI 04.07.2019

 

11:00 OPERA OMNIA de Ioan Mircea Corpodean  (60 min)

          AȘTEPTÂND PLOAIA de Viorel Pordan

         ÎNGRIJIND-O PE OMA VOL. I ȘI BĂTRÂNII - O EXPERIENȚĂ INEDITĂ, VOL. II de Angelina Tămaș

#lansare carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

 

12.00  CEL– (70 min)

#dramă

UNIVERSITATEA BABEȘ-BOLYAI CLUJ-NAPOCA,  SPECILIZAREA ARTELE SPECTACOLULUI: REGIE

LOCAŢIE: Fabrica De Timp Liber

 

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

 

ORA 16:00 GALA DE PREMIERE UNIVERSITĂȚI  - curtea teatrului

 

17.00 DOMNIȘOARA IULIA

#dramă

TEATRUL REGINA MARIA ORADEA

Locație: Sala Studio

 

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA  (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

 

18.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

 

19.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI (60 min)

#one man show

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: în automobil – în fața teatrului

 

19.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie romantică

Locaţie: Sala  Tour D‘Art

 

20.00 BIRDS – ITALIA (40 min)

#teatru dans

COMPANIA ALEX CANTARELLI

Locație: Fabrica de Timp Liber

 

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Pietonală teatru

 

21.30  PARLEZ-MOI D’AMOUR  (60 min) 

#teatru dans

TEATRUL DE BALET SIBIU

Locaţie: Pietonală teatru

 

22.30  DREAM CATCHCERS (60 min)

#concert

Locaţie: Curtea Teatrului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VINERI 05.07.2019

 

11:00 CÂND AMINTIRILE DOR de Eugenia Costea ( 60 min) 

           OPERA OMNIA de  Traian Marcel Bartoș

#lansare de carte

Locaţie:  Cafeneaua Papion

 

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

 

17.00 MONSTRUL NISIPURILOR (80 min)

#dramă

TEATRUL FANI TARDINI GALAȚI

Locaţie: Sala Studio

 

18.00 BĂBĂLUDA DE LA BURU (30 min)

#film documentar

Locaţie: Fabrica de Timp Liber

 

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

 

19.00 IONA (80 min)

#dramă

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locație: Sala Tour  D’Art

 

20.00  TRIX SHOW (80 min)

#spectacol non verbal

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locaţie: curtea interioară a Muzeului de Istorie

 

20.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie romantică

Locaţie: Cafeneaua Papion

 

 

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: pietonală teatru

 

 

21.30 FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ (80 min)

#spectacol pentru copii

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locație: pietonală teatru

 

22.30 FITT PARTY

Locație: curtea teatrului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SÂMBĂTĂ 06.07.2019

 

11.00 FURTUNI DE ROUĂ de Dan Florea (60 min)

#lansare carte

 Locație: cafeneaua Papion

 

11:00 IEDUL CU TREI CAPRE (60 min)

#spectacol pentru copii

COMPANIA BECOME

Locație: Curtea interioră a Muzeului de Istorie

 

14.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Salina Turda

 

17.00 ONSTAGE DATING- AUSTRALIA (60 min)

#comedie

Locaţie: Sala Studio

 

17:00 MAGICIANUL ADI OLTEANU (30 min)

#numere de magie

Locaţie: parc      

 

18.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: Micro

 

18.00 AGLAJA ȘI DUMNEZEUL EI DIN MĂMĂLIGĂ (60 min)

#monodramă

TEATRUL I.D. SÎRBU PETROȘANI

Locație: Sala Tour D’art

 

19.00 AZILUL DE NOAPTE  (100 min)

#dramă

TEATRUL ELVIRA GODEANU TG JIU

Locaţie: Sala Mare

 

20.00 F.I.E.S.T.A.  – ITALIA (30 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TRAVIECIRCUS DUO

Locaţie: pietonală teatru

 

 

21.30 SIMURGH –ITALIA (60 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TEATRO DEI VENTI

Locație: pietonală teatru

 

22.30 KOZSZICKA AND BAND

#concert

Locaţie: curtea teatrului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DUMINICĂ 07.07.2019

 

 

12.00 MICA VRĂJITOARE (60 min)

#spectacol pentru copii

TEATRUL PRICHINDEL ALBA IULIA

Locație: Sala Mare

 

14:00 MAGICIANUL ADI OLTEANU (30 min)

#numere de magie

Locaţie: Salina Turda           

 

17.00 ȘI CU VIOLONCELUL CE FACEM ? – (60min)

#dramă

TEATRUL AURELIU MANEA TURDA

Locație: Sala Studio

 

20:00 SPECTACOL INCHIDERE

Locație: Sala Mare

 

21.30 SIMURGH –ITALIA (60 min)

#spectacol de stradă

COMPANIA TEATRO DEI VENTI

Locație: pietonală teatru

 

22.30 VIDEO-PROIECȚIE PE CLĂDIREA TEATRULUI

Realizator Radu Ignat

Locație: pietonală teatru

 

22.30 JAM SESSION

Locație: cafeneaua teatrului

 

23:00 FOC DE ARTIFICII

Locaţie: În fața teatrului

 

Add comment

Regulile de baza pentru a face comentarii pe site
1. Nu folositi cuvinte obscene. Folosirea lor va duce la: modificarea comentariului, stergerea lui, respectiv, blocarea IPului celui care posteaza, in functie de gravitate.
2. Nu afisati linkuri catre site-uri obscene sau virusate.
3. Nu comentati numai de dragul de a comenta (fara spam).
4. Comentariile dumneavoastra vor fi aprobate de catre un administrator in cel mai scurt timp.


Security code
Refresh