Tools
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Horațiu Gal, la un pas să bată Dinamo București... din dormitor. Suferind de o enterocolită care nu i-a permis să facă deplasarea la București, tehnicianul turdean a condus jocul turdenilor prin președintele Flaviu Sâsâeac, care a avut tot timpul meciuluidinamo potaissa turda căștile wireless în urechi, fiind conectat, probabil, tot timpul cu antrenorul „magnificilor”.

Suporterii turdeni pot și trebuie să fie mândri de favoriții lor, care au luptat, cel puțin, de la egal la egal cu campionii României. Toți jucătorii merită felicitați, alături de tot staff-ul turdean, în frunte cu Flaviu Sâsâeac (care mai avea puțin și mușca din oficiali, dealtfel a și încasat o eliminare de două minute la ultima fază, pentru proteste).

Ce spun cifrele?

Scor final 27-27, la pauză 16-13, iar dinamoviștii s-au bucurat ca pentru o mare victorie, în timp ce turdenii au ieșit de pe teren triști pentru că nu au reușit victoria.

Marcatorii noștri au fost:

Szoke (7), Dragas (6), Ghiță (4), Dumitriu (3), Pop, Talas, Lazăr (2), Pavel (1)

Cu acest egal, Dinamo București s-a îndepărtat la 52 de puncte și este, evident, foarte greu de ajuns. Ba mai mult, egalul cu Dinamo trimite formația turdeană pe a treia poziție a clasamentului, fiind depășită de Dobrogea Sud, după victoria obținută azi de echipa de la malul Mării Negre cu CSM București, scor final 24-19.

Pentru Potaissa Turda, care se va concentra, cu siguranță, pe recâștigarea poziției secunde, urmează partidele:

Joi, 1 aprilie, ora 10:30, AHC POTAISSA TURDA - CSU din SUCEAVA (Sfântu Gheorghe)

Marți, 6 aprilie, ora 13:00, AHC POTAISSA TURDA - CSM FOCȘANI (Cluj Napoca)

Joi, 8 aprilie, ora 13:00, CSM VASLUI - AHC POTAISSA TURDA (Cluj Napoca)

Vineri, 9 aprilie, ora 15:50, AHC POTAISSA TURDA - ACS HC BUZĂU 2012 (Cluj Napoca).